Korzystamy z plików cookies zapisujących dane użytkownika. Przeglądając naszą stronę wyrażasz zgodę na ich używanie. Według obecnie obowiązujących przepisów prawa możesz je wyłączyć zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej »
zamknij
PLFRUAUK
BORT PTTK w Lublinie

Biuro Obsługi Ruchu Turystycznego PTTK w Lublinie

0331.JPG
BANER1.jpg
strona.jpg
0331.JPG
BANER3.jpg
strona.jpg
Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Oddział Miejski PTTK 
Biuro Obsługi Ruchu Turystycznego
ul. Krakowskie Przedmieście 78
20-076 Lublin
tel.: 81 532 87 04
tel.: 81 532 37 58
telefon alarmowy (24h): 513 767 432
WhatsApp: +48 513 767 432

e-mail: biuro@bortpttklublin.pl 

 

Biuro czynne:

pon-pt: 9:00 - 17:00

 

 

więcej

LKS
LKT

2. Szlakiem mieszczan Lubelskich


Celem wycieczki jest pokazanie miejsc związanych z kształtowaniem się samorządu miejskiego w Lublinie oraz działalności rady miejskiej od XIV do XVI wieku.

Zwiedzanie rozpocznie się od ratusza miejskiego, w którym obradowała rada miejska utworzona w 1377 roku. Na jej czele stał burmistrz. Sebastian Klonowic - pochodzący z Sulmierzyc w Wielkopolsce – wybierany był na ten urząd czterokrotnie w latach 1594 – 1602. W Lublinie obok kariery urzędniczej rozwinął swój talent literacki, sławiąc miasto, do którego przybył w 1570 roku. W poemacie Philtron tak pisał: „to miasto darami nieba darzone obficie, godne być Boga mieszkaniem i królów siedzibą”. W Lublinie powstały także poematy: Roxolania, Żale nagrobne na ślachetnie urodzonego Jana Kochanowskiego, Worek Judaszowy oraz opis Pożaru miasta Lublina z 7 na 8 maja 1575 roku.

Uczestnicy wycieczek dowiedzą się o działalności rajców lubelskich na przełomie XV i XVI wieku, którzy dbali o rozwój rodzimego handlu, wspierali tworzenie cechów rzemieślniczych, a także budowę świątyń i szpitali dla ubogich za murami miasta: szpitala i kościoła św. Ducha (1419-1421), szpitala św. Łazarza (XVI w.), bernardyńskiego klasztoru i kościoła pw. Nawrócenia św. Pawła Apostoła (1461). Najwybitniejsi rajcy byli prowizorami lubelskiej fary św. Michała Archanioła, troszczyli się o remonty, wyposażali kaplice w ołtarze i paramenty kościelne. Wśród ofiarodawców byli przedstawiciele zamożnego lubelskiego patrycjatu, jak Lubomelscy, Konopnicowie, Lemkowie, Mężykowie, posiadający okazałe kamienice w Rynku.

W czasie zwiedzania multimedialnej ekspozycji w Piwnicy pod Fortuną, uczestnicy wycieczek poznają życie i obyczaje mieszczan lubelskich na przełomie XVI i XVII wieku.

 

Trasa wycieczki: Stary Ratusz, Piwnica pod Fortuną, Dom burmistrza i poety Sebastiana Klonowica, kamienice rajców lubelskich w Rynku, historia Fary oraz kościołów fundacji mieszczan lubelskich: św. Ducha i św. Pawła.

 

Czas zwiedzania: 4h - Opłata za przewodnika: 250 zł.  Ceny biletów wstępu do Pwinicy pod Fortuną - 7 zł/os (grupowy).